U Narodnim novinama 74/14, objavljanim dana 18.06.2014.godine, objavljen je novi Zakon o udrugama. Novi Zakon o udrugama stupa na snagu 01.10.2014. a postojećim udrugama stavljeno je na raspolaganje godina dana za usklađivanje statuta sa novim zakonom.
Što se mijenja u odnosu na stari zakon?
Novim zakonom utvrđena su Načela djelovanja udruge što u starom zakonu nije postojalo. Tako se u zakonu kao načela djelovanja udruge navode: Načelo neovisnosti, Načelo javnosti, Načelo demokratskog ustroja, Načelo neprofitnosti te Načelo slobodnog sudjelovanja u javnom životu.
Osnivanje udruge i dalje zahtjeva najmanje tri osnivača, no, uz ovjerenu suglasnost zakonskog zastupnika tj. skrbnika, osnivač može biti i maloljetna osoba s navršenih 14 godina te punoljetna osoba lišena poslovne sposobnosti u dijelu sklapanja pravnih poslova.
Popis članova i do sada je postojao kao zakonska obveza udruge, no sada se daje i minimalni sadržaj toga popisa. Tako je propisano da se popis članova može voditi elektronski ili na drugi prikladan način te sadrži sljadeće podatke: osobno ime (naziv), OIB, datum rođenja, datum pristupanja udruzi, kategoriju članstva (ako su iste predviđene statutom) te datum prestanka članstva u udruzi. Osim ovih podataka, popis članova može sadržavati i druge podatke.
Statut udruge dobio je prošireni obvezni sadržaj. Tako će sada statut morati sadržavati odredbe o: nazivu i sjedištu, zastupanju, izgledu pečata udruge, područjima djelovanja sukladno ciljevima, ciljevima, djelatnostima kojima se ostvaruju ciljevi, gospodarskim djelatnostima sukladno zakonu, ako ih obavlja, načinu osiguravanja javnosti djelovanja udruge, uvjetima i načinu učlanjivanja i prestanku članstva, pravima, obvezama i odgovornosti te stegovnoj odgovornosti članova i načinu vođenja popisa članova, tijelima udruge, njihovu sastavu i načinu sazivanja sjednice, izboru, opozivu, ovlastima, načinu odlučivanja i trajanju mandata te načinu sazivanja skupštine u slučaju isteka mandata, izboru i opozivu likvidatora udruge, prestanku postojanja udruge, imovini, načinu stjecanja i raspolaganja imovinom, postupku s imovinom u slučaju prestanka udruge te načinu rješavanja sporova i sukoba interesa unutar udruge.
Naziv udruge dobio je jasniju definiciju korisštenja imena ili dijela imena neke fizičke osobe, povijsene ili druge znamenite osobe ii naziv i znak međunarodne organizacije.
Upravljanje udrugom, tijela udruge a posebice sastav i nadležnost skupštine udruge dobivaju jasniju definiciju. Propisano je koje su točno dužnosti skupštine te tko može biti i koje su ovlasti osobe ovlaštene za zastupanje udruge.
Registar udruga – od sada će u Registru udruga biti javno dostupan i statut udruge, a sadržavati će i poveznicu na Registar neprofitnih organizacija gdje će javno dostupna biti i izvješća o financijskom poslovanju udruge s propisanom dokumentacijom.
Za udruge, koje su u statutu propisale obavljanje gospodarske djelatnosti, prilikom upisa u Registar udruga, nadležni ured dužan je, po novom zakonu, odmah dostaviti Rješenje o upisu udruge Ministarstvu financija-Poreznoj upravi.
Nadzor nad radom udruge i dosad je propisan zakonom no sada se daju detaljnija pojašnjenja o nadležnosti za obavljanje nadzora nad radom udruge te opseg i postupak provedbe inspekcijskog nadzora.
Prestanak postojanja i likvidacija udruge jasnije se definijraju te se točno tko može biti te koje su dužnosti likvidatora u postupku likvidacije. Ono što je svakako zanimljiva novosti, jest mogućnost provođenja skraćenog postupka za prestanak postojanja udruge propisan člankon 51. Ovdje se navodi kako se postupak likvidacije neće provoditi ako većina svih članova upravnog (izvršnog) tijela udruge da izjavu pred javnim bilježnikom da udruga ne djeluje, da su ispunjene sve obveze udruge i da je preostala imovina raspodijeljena u skladu sa zakonom i statutom. U ovom slučaju, svi članovi udruge koji su dali izjavu pred javnim bilježnikom solidarno odgovoraju za obveze udruge 5 godina od dana brisanja iz registra.
Novi Zakon o udrugama nalazi se ovdje